ABC12 - Elections - Local Results


Return To Elections

Local Results

Return To Top

Akron Township EMS Millage

Tuscola
100%
Yes 484
76%
WinnerWinner
No 154
24%
Return To Top

Alabaster Township Clerk

Iosco
100%
Christina Pauley (R) 137
50%
WinnerWinner
Janet Reitz (NPA) 135
50%
Return To Top

Alabaster Township Fire Millage

Iosco
100%
Yes 253
85%
WinnerWinner
No 46
15%
Return To Top

Alabaster Township Garbage Millage

Iosco
100%
Yes 286
94%
WinnerWinner
No 19
6%
Return To Top

Alabaster Township Mosquito Millage

Iosco
100%
Yes 266
88%
WinnerWinner
No 36
12%
Return To Top

Alabaster Township Road Millage

Iosco
100%
Yes 256
84%
WinnerWinner
No 47
16%
Return To Top

Alma City Millage

Gratiot
100%
Yes 1,670
57%
WinnerWinner
No 1,250
43%
Return To Top

Almer Township Clerk

Tuscola
100%
Peggy Reavey (R) 605
70%
WinnerWinner
Bill Galka (D) 262
30%
Return To Top

Almer Township Trustee

Tuscola
100%
Jim Tussey (R) 639
23%
WinnerWinner
Art Graff (R) 615
22%
WinnerWinner
Jim Rosenstangel (R) 601
21%
WinnerWinner
Brian Schriber (R) 529
19%
WinnerWinner
Charles Dennis (D) 414
15%
Return To Top

Almont School Board

Lapeer
100%
Jennifer Mitchell 1,167
26%
WinnerWinner
Michael Sullivan 808
18%
WinnerWinner
Michelle Dupuis-Wangler 757
17%
George Tencza 601
14%
Lauri Pelkowski 554
13%
Anthony Medley 518
12%
Return To Top

Arbela Township Supervisor

Tuscola
100%
Joseph White (R) 754
52%
WinnerWinner
Kenneth Panek (D) 687
48%
Return To Top

Arenac Co. Commission Dist. 2

Arenac
100%
Lisa Salgat (R) 831
60%
Virginia Zygiel (D) 545
40%
Return To Top

Arenac Co. Commission Dist. 5

Arenac
100%
Adam Kroczaleski (R) 900
77%
WinnerWinner
Jeff Zube (NPA) 268
23%
Return To Top

Arenac Co. Parks Millage

Arenac
100%
No 3,723
53%
WinnerWinner
Yes 3,239
47%
Return To Top

Arenac Township Trustee

Arenac
100%
Allen Osier (R) 254
39%
WinnerWinner
Joe Carruthers (R) 239
36%
WinnerWinner
Heather Bauman (D) 166
25%
Return To Top

Argentine Township Supervisor

Genesee
100%
Brian Saad (R) 1,931
55%
WinnerWinner
Robert Cole (D) 1,577
45%
Return To Top

Argentine Township Trustee

Genesee
100%
Scott Cornner (R) 2,028
37%
WinnerWinner
Thomas Hallman (R) 1,874
34%
WinnerWinner
Teresa Ciesielski (D) 1,601
29%
Return To Top

Ashley School Bond

Gratiot
100%
Yes 457
60%
WinnerWinner
No 304
40%
Return To Top

Atlas Township Clerk

Genesee
100%
Katherine Vick (R) 2,484
62%
WinnerWinner
Craig Hutchins (NPA) 1,502
38%
Return To Top

Attica Township Clerk

Lapeer
0%
Nancy Herpolshrimer (R) 0
0%
Holly Schroyer (NPA) 0
0%
Return To Top

Au Gres Township Trustee

Arenac
100%
James Herzog (NPA) 285
37%
WinnerWinner
Gerald Willett (NPA) 284
37%
WinnerWinner
Linda Monroe (D) 199
26%
Return To Top

Baldwin Township Clerk

Iosco
100%
Cathy Pittsley (R) 518
64%
WinnerWinner
Patricia Spriggs (NPA) 286
36%
Return To Top

Baldwin Township Supervisor

Iosco
100%
James Svoboda (R) 496
59%
WinnerWinner
James Miner (NPA) 338
41%
Return To Top

Bancroft Village Council

Shiawassee
100%
Brian Barnum 178
33%
WinnerWinner
Sherrie Green 155
29%
WinnerWinner
Ann Miller 146
27%
WinnerWinner
Lisa Blades Bible 57
11%
Return To Top

Bancroft Village President

Shiawassee
100%
Fred Simpson 117
51%
WinnerWinner
Randy Beebe 111
49%
Return To Top

Bangor Monitor Metro Water Dist. Charter Amendment

Bay
100%
Yes 1,322
90%
WinnerWinner
No 139
10%
Return To Top

Bangor Township School Board

Bay
100%
Sue Rosebrock 3,314
37%
WinnerWinner
Richard Kowalski 2,770
31%
WinnerWinner
Patrick Shaffer 2,765
31%
Return To Top

Bangor Township Supervisor

Bay
100%
Glenn Rowley (D) 4,217
58%
WinnerWinner
Joe Davis (R) 2,650
37%
Colleen Maillette 348
5%
Return To Top

Bangor Township Trustee

Bay
100%
Scott Schisler (R) 4,051
21%
WinnerWinner
Howard Eagle (D) 3,806
20%
WinnerWinner
Rich Phelps (D) 3,717
20%
WinnerWinner
Neil Froncek (D) 3,699
20%
WinnerWinner
Floyd Willett (D) 3,681
19%
Return To Top

Bay City School Board

Bay
100%
Lorraine Jeske 13,728
34%
WinnerWinner
Gene Rademacher 11,637
29%
WinnerWinner
Barbara Frieden 9,421
24%
Jackie Roberts-Hug 5,285
13%
Return To Top

Bay Co. 911 Millage

Bay
100%
Yes 41,759
87%
WinnerWinner
No 6,192
13%
Return To Top

Bay Co. Commission Dist. 1

Bay
100%
Michael Duranczyk (D) 3,660
50%
WinnerWinner
Brandon DeFrain (R) 3,652
50%
Return To Top

Bay Co. Commission Dist. 3

Bay
100%
Vaughn Begick (R) 5,719
67%
WinnerWinner
Abel Torres (D) 2,818
33%
Return To Top

Bay Co. Commission Dist. 4

Bay
100%
Kim Coonan (D) 4,094
61%
WinnerWinner
Chad Sibley (R) 2,615
39%
Return To Top

Bay Co. Commission Dist. 5

Bay
100%
Thomas Herek (D) 3,775
56%
WinnerWinner
Randy Badgerow (R) 2,297
34%
Bruce Eckhart (NPA) 682
10%
Return To Top

Bay Co. Commission Dist. 6

Bay
100%
Tom Ryder (D) 3,344
61%
WinnerWinner
Christopher Shannon` (R) 2,183
39%
Return To Top

Bay Co. Drain Commissioner

Bay
100%
Joseph Rivet (D) 28,984
60%
WinnerWinner
Nelson Niederer (R) 19,591
40%
Return To Top

Bay Co. Gypsy Moth Millage

Bay
100%
Yes 35,719
75%
WinnerWinner
No 11,664
25%
Return To Top

Bay Co. Mosquito Millage

Bay
100%
Yes 40,653
84%
WinnerWinner
No 7,592
16%
Return To Top

Bay Co. Probate Judge

Bay
100%
Jan Miner 25,151
62%
WinnerWinner
John Keuvelaar 15,570
38%
Return To Top

Bay Co. Road Commissioner

Bay
100%
Michael Rivard (R) 26,076
53%
WinnerWinner
Patrick Beson (D) 23,476
47%
Return To Top

Bay Co. Senior Millage

Bay
100%
Yes 36,471
77%
WinnerWinner
No 10,992
23%
Return To Top

Bay Co. Sheriff

Bay
100%
Troy Cunningham (D) 31,735
63%
WinnerWinner
Jason Holsapple (R) 18,905
37%
Return To Top

Beal City School Millage

Isabella
100%
Yes 158
69%
WinnerWinner
No 71
31%
Return To Top

Beaver Township Clerk

Bay
100%
Stacey Mieske (Dem) 687
56%
WinnerWinner
Mary McCarry (NPA) 402
33%
Ken Hite II (NPA) 139
11%
Return To Top

Beecher School Board

Genesee
100%
Mary Rankins 1,621
18%
WinnerWinner
Johnnie Reed 1,535
17%
WinnerWinner
TeaJuana Walker 1,417
16%
WinnerWinner
Kelli Ford 1,295
14%
WinnerWinner
LaSonya Larry 1,275
14%
Rosawnda Williams 960
11%
Marc Patterson 929
10%
Return To Top

Beecher School Millage

Genesee
100%
Yes 2,244
76%
WinnerWinner
No 722
24%
Return To Top

Bentley School Board

Genesee
100%
Katrina Bailey 1,401
23%
WinnerWinner
Renee Gatica 1,266
21%
WinnerWinner
Ty Burt 1,224
20%
WinnerWinner
Toby Bauldry 1,127
19%
WinnerWinner
Gerald Johnston 1,020
17%
Return To Top

Bethany Township Trustee

Gratiot
100%
Kent Humm (R) 437
41%
WinnerWinner
Calvin Morris (R) 407
38%
WinnerWinner
Tracy Howd (D) 222
21%
Return To Top

Billings Township Supervisor

Gladwin
0%
John Jakovac (R) 0
0%
Larry Grell 0
0%
Return To Top

Bingham Township Clerk

Huron
100%
Joseph Trepkoski (D) 546
67%
WinnerWinner
Dennis West (R) 263
33%
Return To Top

Birch Run School Board

Saginaw
100%
Bob Kenny 1,762
18%
WinnerWinner
Todd Ferguson 1,654
17%
WinnerWinner
Don Morse 1,517
15%
WinnerWinner
Ron Reece 1,244
13%
Melisa Kelly-Clark 1,165
12%
Tanner Eaves 947
10%
Robert Parker 943
10%
Jennifer Reece 673
7%
Return To Top

Birch Run Township Bond

Saginaw
100%
Yes 1,635
55%
WinnerWinner
No 1,353
45%
Return To Top

Birch Run Township Treasurer

Saginaw
100%
Karen Parlberg (R) 1,918
66%
WinnerWinner
Connie Mazur (D) 994
34%
Return To Top

Birch Run Trustee

Saginaw
100%
Fred Sheridan (R) 1,714
17%
WinnerWinner
Pam Moore (R) 1,571
16%
WinnerWinner
Kurt Keissling (R) 1,439
15%
WinnerWinner
Brady Totten (D) 1,418
14%
WinnerWinner
Dale Trinklein (D) 1,412
14%
Carleton Norris (R) 1,370
14%
Deanna Geisenhaver (D) 938
10%
Return To Top

Brant Township Supervisor

Saginaw
100%
Robert Fowler (R) 533
60%
WinnerWinner
Richard Burtch (NPA) 358
40%
Return To Top

Bridgeport-Spaulding School Board

Saginaw
100%
Michelle Albertson 3,457
23%
WinnerWinner
Dempsey Allen 3,226
21%
WinnerWinner
Tedi Morris 2,912
19%
WinnerWinner
John Rhines 2,824
19%
WinnerWinner
Martha Sageman 2,797
18%
Return To Top

Burns Township Supervisor

Shiawassee
100%
Brad Howard (R) 836
51%
WinnerWinner
Ed Johnson (D) 795
49%
Return To Top

Byron School Board

Shiawassee
100%
William Honke 597
22%
WinnerWinner
Stella Glass 583
22%
WinnerWinner
Michael McGuire 558
21%
WinnerWinner
Jacquelyn Still-Crain 492
18%
Dennis Crawford 444
17%
Return To Top

Byron Village President

Shiawassee
100%
Kathryn Brunell 29
76%
Connie Skinner 9
24%
Return To Top

Caro City Council

Tuscola
100%
Charlotte Kish 811
29%
Gordon Taggett 746
26%
Brian Rickwalt 710
25%
Herbert Sheardy 558
20%
Return To Top

Caro Transit Authority Millage

Tuscola
100%
Yes 1,884
53%
WinnerWinner
No 1,649
47%
Return To Top

Carson City-Crystal School Millage

Gratiot
100%
Yes 160
67%
WinnerWinner
No 79
33%
Return To Top

Carson Crystal School Board

Graitot
0%
Scott Fleisher 0
0%
Mark Jensen 0
0%
Chris Ryan 0
0%
Return To Top

Caseville School Millage

Huron
100%
Yes 920
69%
WinnerWinner
No 412
31%
Return To Top

Chesaning Village Clerk

Saginaw
100%
Tina Powell 460
58%
WinnerWinner
Diana Millikan 328
42%
Return To Top

Clayton Township Trustee

Genesee
100%
Greg Childers (D) 2,305
21%
WinnerWinner
Shelley Thompson (R) 2,193
20%
WinnerWinner
Mike Crockett (D) 2,162
20%
WinnerWinner
Tamara Kapraun (D) 2,133
20%
WinnerWinner
Robert Widigan (D) 2,123
19%
Return To Top

Clayton Township Trustee

Arenac
100%
Victor Daniels Jr. (R) 285
31%
WinnerWinner
Bill Daniels Jr. (D) 285
31%
Sandra Bowen (R) 229
25%
WinnerWinner
William Blackmore (D) 132
14%
Return To Top

Clifford Village President

Lapeer
0%
John Ode 0
0%
Dan Zissler 0
0%
Return To Top

Clio School Board

Genesee
94%
Mary Ann Dipzinski 4,168
18%
WinnerWinner
Carrie Sekelsky 4,046
18%
WinnerWinner
Rebecca Aaron 3,628
16%
WinnerWinner
Bob Gaffney 3,514
15%
WinnerWinner
Timmothy Ranville 2,879
13%
Anne Anger 2,665
12%
Joe Anger 1,967
9%
Return To Top

Coe Township Supervisor

Isabella
100%
Mary Maas (R) 853
66%
WinnerWinner
Steve Davidson (I) 435
34%
Return To Top

Coleman City Charter Amendment

Midland
100%
Yes 248
57%
WinnerWinner
No 187
43%
Return To Top

Corunna City Council

Shiawassee
100%
Judy Horton 564
58%
WinnerWinner
John Lawson 414
42%
Return To Top

Corunna School Board

Shiawassee
100%
Sara Beldyga 2,577
30%
WinnerWinner
Mark Buckley 2,396
28%
WinnerWinner
Christine Barry 1,835
21%
WinnerWinner
Janice Ray 1,812
21%
Return To Top

Cumming Township Trustee

Ogemaw
100%
Jerry Neubecker (R) 223
39%
WinnerWinner
Reid Morrison (R) 214
38%
WinnerWinner
Delinn Keetch (D) 132
23%
Return To Top

Davison City Council

Genesee
100%
Benjamin Callis 1,425
30%
WinnerWinner
Leigh Anne Laforest 1,293
28%
WinnerWinner
Jacqui McKellar 1,033
22%
WinnerWinner
Jason Alfarno 943
20%
Return To Top

Davison Property Sale Proposal

Genesee
100%
Yes 1,518
70%
WinnerWinner
No 651
30%
Return To Top

Davison School Board

Genesee
100%
Diane Rhines 9,374
48%
WinnerWinner
John Hair 8,225
42%
WinnerWinner
Matthew Smith 2,054
10%
Return To Top

Davison Township Trustee

Genesee
100%
Matthew Karr (R) 4,619
41%
WinnerWinner
Timothy Elkins (D) 3,722
33%
WinnerWinner
Jordan Tiffany (D) 2,838
25%
Return To Top

Dayton Township Supervisor

Tuscola
100%
Robert Cook (R) 608
69%
WinnerWinner
Leo Schafke (D) 276
31%
Return To Top

Deep River Township Supervisor

Arenac
100%
Karlia Kroczaleski-Raymond (R) 506
51%
WinnerWinner
Robert Budz (D) 495
49%
Return To Top

Delta College Board of Trustees Bay Reg.

0%
Joshua Mackinnon 0
0%
Mary Benecke 0
0%
Return To Top

Dryden Village President

Lapeer
0%
Patrick Betcher 0
0%
Stan Roszczewski 0
0%
Elizabeth Theimkey 0
0%
Return To Top

Dryden Village Trustee

Lapeer
0%
Michael Franz 0
0%
Brandon Jones 0
0%
Daniel Listerman 0
0%
Return To Top

Durand City Council

Shiawassee
100%
Deborah Doyle 304
29%
WinnerWinner
Brian Boggs 279
27%
WinnerWinner
David Klamert 232
22%
Chuck Olund 227
22%
Return To Top

Durand Sidewalk Bond

Shiawassee
100%
No 771
56%
WinnerWinner
Yes 600
44%
Return To Top

Durand Street Bond

Shiawassee
100%
Yes 700
51%
WinnerWinner
No 677
49%
Return To Top

East Tawas City Council

Iosco
100%
Lisa Bolen 880
26%
WinnerWinner
Michael Mooney 669
20%
WinnerWinner
David Leslie 607
18%
WinnerWinner
Joseph Cano Jr. 551
17%
David Olpere 327
10%
Salvatore Agnello Jr. 287
9%
Return To Top

East Tawas Mosquito Millage

Iosco
100%
Yes 1,172
82%
WinnerWinner
No 251
18%
Return To Top

Edenville Township Trustee

Midland
100%
Linda Schultz (R) 838
39%
WinnerWinner
Jim Sperling (R) 776
36%
WinnerWinner
Galen Gransden (D) 530
25%
Return To Top

Edwards Township Clerk

Ogemaw
100%
Dennis Stephens (R) 381
52%
WinnerWinner
Brandy Barber-Curtis (D) 358
48%
Return To Top

Edwards Township Supervisor

Ogemaw
100%
Harry Kolberg (R) 384
52%
WinnerWinner
Louis Winter (D) 359
48%
Return To Top

Edwards Township Treasurer

Ogemaw
100%
Eileen Fournier (R) 380
51%
WinnerWinner
Yvonne Mahl (D) 366
49%
Return To Top

Edwards Township Trustee

Ogemaw
100%
Brent Illig (R) 418
31%
WinnerWinner
Dave Ross (R) 335
25%
WinnerWinner
Rose White (D) 311
23%
Bryan Stein (D) 269
20%
Return To Top

Elba Township Treasurer

Gratiot
100%
Kelly Strnad (R) 397
78%
WinnerWinner
L De Bolton (NPA) 109
22%
Return To Top

Elba Township Treasurer

Lapeer
0%
Nate Eashoo (R) 0
0%
Tammy Ivory (D) 0
0%
Return To Top

Elba Township Trustee

0%
Thomas Bradley (D) 0
0%
Connie Stehlik (D) 0
0%
Eric Cordray (NPA) 0
0%
Return To Top

Elba Township Trustee

Lapeer
0%
Kelly Bales (R) 0
0%
Charles Franckowiak (R) 0
0%
Tim Lintz (R) 0
0%
Michael Stockman (R) 0
0%
Mike Bradshaw (D) 0
0%
Return To Top

Elkton Village President

Huron
100%
Randy Haley 133
41%
WinnerWinner
Kurt Damrow 102
32%
Phyllis Podlaskowski 86
27%
Return To Top

Elkton Village Trustee

Huron
100%
Agnes Kosinski 215
31%
WinnerWinner
Jeffrey Zarnke 198
29%
WinnerWinner
Gail Brown 174
25%
WinnerWinner
Mary LaBelle 107
15%
Return To Top

Elkton Village Trustee Partial

Huron
100%
Bridgette McCarthy 197
65%
WinnerWinner
David Fisher 106
35%
Return To Top

Ellington Township Clerk

Tuscola
100%
Bobbie Mozden 364
57%
WinnerWinner
Joddy Ehrenberg 271
43%
Return To Top

Ellington Township Trustee

Tuscola
100%
Michael Wagner (R) 391
37%
WinnerWinner
Gregg Campbell (R) 384
37%
WinnerWinner
Patrick Price (D) 272
26%
Return To Top

Fairfield Township Ambulance Millage

Shiawassee
100%
Yes 223
71%
WinnerWinner
No 92
29%
Return To Top

Fairfield Township Road Millage

Shiawassee
100%
Yes 219
68%
WinnerWinner
No 102
32%
Return To Top

Fairgrove Township Clerk

Tuscola
100%
Katie Gebhardt (R) 376
53%
WinnerWinner
Sarah Donovan (D) 338
47%
Return To Top

Fairhaven Township Trustee

Huron
100%
Jill Terrian (R) 296
45%
WinnerWinner
Loren Finkbeiner (R) 218
33%
WinnerWinner
Bruce VanderPoole (D) 147
22%
Return To Top

Farwell School Board

Isabella
100%
Shari Buccilli 259
29%
WinnerWinner
John Gross 199
23%
WinnerWinner
Angelina Hammond 129
15%
WinnerWinner
Rose Sharp 118
13%
Arthur Ferguson 100
11%
Guy Stover 79
9%
Return To Top

Farwell School Board Partial Term

Isabella `
100%
Kellee Robinson 190
58%
WinnerWinner
Max Paine 135
42%
Return To Top

Farwell School Board Partial Term 4 Year

Isabella
100%
Joe Maxey 169
30%
WinnerWinner
Bill Geyer 149
26%
Jaclyn Dean 142
25%
WinnerWinner
Bernie Hurley 105
19%
Return To Top

Fenton School Board Full Term

Genesee
100%
Kim Gruber 5,338
31%
WinnerWinner
Kristen Harmon 4,503
26%
WinnerWinner
Keith Reynolds 3,892
22%
WinnerWinner
Nora Kryza 3,755
21%
Return To Top

Fenton School Board Partial Term

Genesee
100%
Pam Dickie 3,661
53%
WinnerWinner
Tamara Valley 3,302
47%
Return To Top

Fenton Township Mosquito Millage

Genesee
100%
Yes s 6,986
82%
WinnerWinner
No 1,547
18%
Return To Top

Flint Parks Millage

Genesee
100%
Yes 17,267
76%
WinnerWinner
No 5,416
24%
Return To Top

Flint Police & Fire Millage

Genesee
100%
Yes 17,664
77%
WinnerWinner
No 5,290
23%
Return To Top

Flint Police Services Millage

Genesee
100%
Yes 16,975
75%
WinnerWinner
No 5,795
25%
Return To Top

Flint School Board

Genesee
100%
Danielle Green 9,592
25%
WinnerWinner
Diana Wright 9,415
24%
WinnerWinner
Carol McIntosh 7,376
19%
WinnerWinner
Elia Green-Moton 4,746
12%
Casey Lester 4,390
11%
Steven Elkins 3,619
9%
Return To Top

Flushing Township Clerk

Genesee
100%
Wendy Meinburg (R) 2,882
52%
WinnerWinner
Joyce Wilson (D) 2,667
48%
Return To Top

Flushing Township Supervisor

Genesee
100%
Frederick Thorsby (R) 2,966
53%
WinnerWinner
Maryion Lee (D) 2,655
47%
Return To Top

Flushing Township Treasurer

Genesee
100%
Terry Peck (R) 3,186
57%
WinnerWinner
Jona Kean (D) 2,434
43%
Return To Top

Flushing Township Trustee

Genesee
100%
Linda Minarik (R) 2,780
15%
WinnerWinner
Dan McGrath (R) 2,771
15%
WinnerWinner
Jenifer Almassy (D) 2,590
14%
WinnerWinner
William Westenbarger (R) 2,439
13%
WinnerWinner
Cindy Ostrowski (D) 2,368
13%
Eric Welsby (D) 2,315
12%
Jody Wright (D) 2,275
12%
Bill Bain (NPA) 1,197
6%
Return To Top

Fraiser Township Clerk

Bay
100%
Patricia Powers (NPA) 689
62%
WinnerWinner
Levi O'Brien (NPA) 415
38%
Return To Top

Frankenmuth City Council

Saginaw
100%
Bethany Reindel 1,834
28%
WinnerWinner
Vickie Schmitzer 1,796
28%
WinnerWinner
Carl Schoenow 1,713
26%
WinnerWinner
Chad Ross 1,127
17%
Return To Top

Frankenmuth School Board 2 Year Term

Saginaw
100%
Travis Dafoe 2,525
56%
WinnerWinner
Jason Lipka 1,364
30%
Amy Cesar-Yearta 647
14%
Return To Top

Frankenmuth School Board 4 Year Term

Saginaw
100%
Karen Uebler 3,515
31%
WinnerWinner
Brandon Muller 3,433
30%
WinnerWinner
David Abke 2,880
25%
WinnerWinner
Bridget Isquierdo-Smith 1,536
14%
Return To Top

Freeland School Board

Saginaw
100%
Lisa Knoeer 2,813
39%
WinnerWinner
Holly Roenicke 2,664
37%
WinnerWinner
Kim Sheldrake-Formsma 1,715
24%
Return To Top

Fremont Township Supervisor

Tuscola
100%
Henry Wymore (R) 948
63%
WinnerWinner
Robert DeCoe (D) 568
37%
Return To Top

Fremont Township Treasurer

Tuscola
100%
Charles Sherwin (R) 804
54%
WinnerWinner
Candra Franzel (D) 678
46%
Return To Top

Fremont Township Trustee

Tuscola
100%
Matthew Blatt (R) 857
39%
WinnerWinner
Ida Barrons (R) 826
37%
WinnerWinner
John Welke (D) 542
24%
Return To Top

Fulton Township Trustee

Gratiot
100%
Jeremiah Childers (R) 740
40%
WinnerWinner
Phillip Foster (R) 726
39%
Judith Eldridge (D) 394
21%
WinnerWinner
Return To Top

Gaines Township Clerk

Genesee
100%
Michael Dowler (D) 1,658
54%
WinnerWinner
Chad Peck (NPA) 1,389
46%
Return To Top

Gaines Township Mosquito Millage

Genesee
100%
Yes 1,928
56%
WinnerWinner
No 1,534
44%
Return To Top

Gaines Township Supervisor

Genesee
100%
Paul Fortino (R) 2,136
64%
WinnerWinner
Chuck Melki (NPA) 1,204
36%
Return To Top

Gaines Township Trustee

Genesee
100%
Lee Purdy (D) 1,656
31%
WinnerWinner
Matthew Moros (D) 1,531
29%
WinnerWinner
Jeannine Ferguson (NPA) 1,097
21%
Shirley Pittsley (NPA) 1,009
19%
Return To Top

Garfield Township Clerk

Bay
100%
Connie Fantozzi (R) 450
57%
WinnerWinner
Florence Gotfryd (NPA) 338
43%
Return To Top

Garfield Township Treasurer

Bay
100%
Karen Snyder (R) 452
52%
WinnerWinner
Brenda Satkowiak (D) 422
48%
Return To Top

Garfield Township Trustee

Bay
100%
Gerald Rivard (D) 429
30%
WinnerWinner
Leroy Day (R) 418
29%
WinnerWinner
Lee Deary II (R) 360
25%
Paul Niemiec (NPA) 223
16%
Return To Top

Genesee Co. Commission Dist. 3

Genesee
100%
Ellen Ellenburg (D) 11,802
64%
WinnerWinner
James Miraglia (R) 6,640
36%
Return To Top

Genesee Co. Commission Dist. 4

Genesee
100%
Kim Courts (D) 11,759
87%
WinnerWinner
Veda Balla (Oth) 1,767
13%
Return To Top

Genesee Co. Commission Dist. 6

Genesee
100%
Drew Shapiro (R) 13,724
59%
WinnerWinner
Pete Ponzetti (D) 8,255
36%
Dustin Reamer (Lib) 1,226
5%
Return To Top

Genesee Co. Commission Dist. 8

Genesee
100%
Ted Henry (D) 13,418
56%
WinnerWinner
Bradley Anthony (R) 9,482
39%
Cameron Martin (Lib) 1,249
5%
Return To Top

Genesee Co. Commission Dist. 9

Genesee
100%
David Martin (R) 11,626
51%
WinnerWinner
Pegge Adams (D) 11,236
49%
Return To Top

Genesee Co. Sheriff

Genesee
100%
Robert Pickell (D) 117,056
62%
WinnerWinner
Matthew Krol (R) 72,180
38%
Return To Top

Genesee Township Trustee

Genesee
100%
Kathy Sutton (D) 4,353
21%
WinnerWinner
Richard Burrus (D) 4,196
20%
WinnerWinner
Thomas Jean (D) 4,008
19%
WinnerWinner
Patricia Witte (D) 3,828
18%
WinnerWinner
Craig McPherson (R) 3,120
15%
Ron Fenner (NPA) 1,435
7%
Return To Top

Geneva Township Trustee

Midland
100%
Neil Berthume (R) 325
39%
WinnerWinner
Maureen Middleton (R) 308
37%
WinnerWinner
Rosella Middleton (D) 198
24%
Return To Top

Gibson Township Ambulance Millage

Bay
100%
Yes 313
62%
WinnerWinner
No 189
38%
Return To Top

Gibson Township Trustee

Bay
100%
Suzette Rivard (R) 305
37%
WinnerWinner
Terry Whitney (D) 281
34%
WinnerWinner
Alfred Dixon Sr. (D) 236
29%
Return To Top

Gladwin Co. 911 Millage

Gladwin
0%
Yes 0
0%
No 0
0%
Return To Top

Gladwin Co. Clerk

Gladwin
0%
Peggy Vanderhagen (R) 0
0%
Laura Brandon-Maveal (D) 0
0%
Return To Top

Gladwin Co. Drain Commission

Gladwin
0%
Robert Evans (R) 0
0%
Ryan Simpson (D) 0
0%
Return To Top

Gladwin Co. EMS Millage

Gladwin
0%
Yes 0
0%
No 0
0%
Return To Top

Gladwin Co. Road Commission

Gladwin
0%
Steve Cameron (R) 0
0%
Larry Thorington (D) 0
0%
Return To Top

Goodland Township Ordinance Millage

Lapeer
100%
No 651
72%
WinnerWinner
Yes 248
28%
Return To Top

Goodrich City Council

Genesee
100%
Shannon McGafferty 362
23%
WinnerWinner
Timothy Light 317
20%
WinnerWinner
Timothy Barraco 254
16%
WinnerWinner
Wendy Ciaramitaro 251
16%
Richard Saroli 209
13%
Colin Consiglio 208
13%
Return To Top

Goodrich School Board

Gensee
100%
Linda Jackson 2,770
37%
WinnerWinner
Howard Schultz 2,738
36%
WinnerWinner
Justin Gailitis 2,003
27%
Return To Top

Grand Blanc School Board

Genesee
100%
Sue Kish 14,517
32%
WinnerWinner
Meredith Anderson 12,792
28%
WinnerWinner
Yasmeen Youngs 9,541
21%
WinnerWinner
Craig Banasiak 8,620
19%
Return To Top

Grand Blanc Township Clerk

Genesee
100%
Cathy Lane (R) 9,471
51%
WinnerWinner
Sue DeVernay (D) 9,274
49%
Return To Top

Grand Blanc Township Supervisor

Genesee
100%
Scott Bennett (R) 10,676
56%
WinnerWinner
Charles Smiley (D) 8,432
44%
Return To Top

Grand Blanc Township Treasurer

Genesee
100%
Earl Guzak (R) 10,147
54%
WinnerWinner
Jude Rariden (D) 8,526
46%
Return To Top

Grand Blanc Township Trustee

Genesee
100%
Clark Kent (R) 10,380
19%
WinnerWinner
Joe Massey (D) 9,602
17%
WinnerWinner
Alfred Mansour (R) 9,322
17%
WinnerWinner
Ken Thomas (D) 9,275
17%
WinnerWinner
Ben Clevenger (R) 8,586
15%
Ryan Thompson (R) 8,526
15%
Return To Top

Gratiot Co. Commission Dist. 2

Gratiot
100%
Jan Bunting (R) 1,826
58%
WinnerWinner
Caroline Ross (D) 1,328
42%
Return To Top

Gratiot Co. Drain Commissioner

Gratiot
95%
Bernard James Barnes (R) 8,972
63%
WinnerWinner
Michael Slavik (D) 5,336
37%
Return To Top

Grout Township Trustee

Gladwin
0%
Richard Christie (R) 0
0%
Katrina Shearer (R) 0
0%
Shirley George (D) 0
0%
Jennette Govitz (D) 0
0%
Return To Top

Hamilton Township Fire Millage

Gratiot
100%
Yes 118
62%
WinnerWinner
No 71
38%
Return To Top

Hamilton Township Road Millage

Gratiot
100%
Yes 106
56%
WinnerWinner
No 83
44%
Return To Top

Harrison School Millage

Gladwin
0%
Yes 0
0%
No 0
0%
Return To Top

Hazelton Township Road Millage

Shiawassee
100%
Yes 639
60%
WinnerWinner
No 424
40%
Return To Top

Hill Township Clerk

Ogemaw
100%
Carol Gillman (D) 404
53%
WinnerWinner
Melissa Bortle (R) 355
47%
Return To Top

Hill Township Trustee

Ogemaw
100%
David Mayhew (R) 450
37%
WinnerWinner
Ellen Scott (R) 393
32%
WinnerWinner
Lorie Williams (D) 375
31%
Return To Top

Homer Township Supervisor

Midland
100%
Chad Moody (R) 1,160
55%
WinnerWinner
Russ Varner (D) 949
45%
Return To Top

Homer Township Trustee

Midland
100%
Brian VanWert (R) 1,214
22%
WinnerWinner
Keith Johnson (R) 1,171
21%
WinnerWinner
John Pruiett (R) 1,143
20%
WinnerWinner
Craig Norton (R) 1,119
20%
WinnerWinner
John Stern (D) 988
18%
Return To Top

Horton Township Clerk

Ogemaw
100%
Wanda Zettel (D) 243
56%
WinnerWinner
Connie Kraska (R) 192
44%
Return To Top

Hume Township Supervisor

Huron
100%
James Roland (D) 233
55%
WinnerWinner
Bill Goretski (R) 188
45%
Return To Top

Huron Co. Commission Dist 4

Huron
100%
Steve Vaughn (R) 1,012
53%
WinnerWinner
Rich Swartzendruber (D) 896
47%
Return To Top

Huron Co. Commission Dist. 3

Huron
100%
Todd Talaski (R) 1,311
51%
WinnerWinner
Terry Brown (D) 1,285
49%
Return To Top

Imlay City School Millage

Lapeer
100%
No 2,739
52%
WinnerWinner
Yes 2,576
48%
Return To Top

Iosco Co. Circuit Court Judge

Iosco
100%
David Riffel 6,574
56%
WinnerWinner
Nichol Palumbo 5,092
44%
Return To Top

Iosco Co. Clerk

Iosco
100%
Nancy Huebel (R) 7,407
61%
WinnerWinner
Diane Myles (NPA) 4,725
39%
Return To Top

Iosco Co. Commission Dist. 3

Iosco
100%
Mark McKulsky (R) 1,494
68%
WinnerWinner
Raymond Rasch (D) 718
32%
Return To Top

Iosco Co. Commissioner Dist 4

Iosco
100%
Jeff Johnston (R) 1,314
56%
WinnerWinner
Jolene Senn (D) 1,016
44%
Return To Top

Iosco Co. Prosecutor

Iosco
100%
Gary Rapp (NPA) 6,078
56%
WinnerWinner
Jane Wainwright (NPA) 4,847
44%
Return To Top

Iosco Co. Treasurer

Iosco
100%
Elite Shellenbarger (D) 6,858
53%
WinnerWinner
Jane Hackborn (R) 5,964
47%
Return To Top

Isabella Co. 911 Proposal

Isabella
100%
Yes 6,646
58%
WinnerWinner
No 4,768
42%
Return To Top

Isabella Co. Clerk

Isabella
100%
Minde Lux (R) 7,216
62%
WinnerWinner
Chelsea Plevinski (D) 4,414
38%
Return To Top

Isabella Co. Commission Dist. 2

Isabella
100%
Frank Engler (R) 873
53%
WinnerWinner
John Haupt (D) 764
47%
Return To Top

Isabella Co. Commission Dist. 3

Isabella
100%
Jerry Jaloszynski (R) 1,535
70%
WinnerWinner
Stephen Lewis (I) 648
30%
Return To Top

Isabella Co. Commission Dist. 4

Isabella
100%
Jim Horton (R) 1,931
53%
WinnerWinner
Sara Spencer-Noggle (D) 1,684
47%
Return To Top

Isabella Co. Commission Dist. 5

Isabella
100%
James Moreno (D) 1,701
64%
WinnerWinner
Timothy Narr (R) 959
36%
Return To Top

Isabella Co. Commission Dist. 6

Isabella
100%
David Ling (D) 1,723
59%
WinnerWinner
Robert Wheeler (R) 1,222
41%
Return To Top

Isabella Co. Commission Dist. 7

Isabella
100%
Tobin Hope (D) 1,022
75%
WinnerWinner
Damian Fisher (I) 338
25%
Return To Top

Isabella Co. Drain Commissioner

Isabella
100%
Robert Willoughby (R) 12,011
52%
WinnerWinner
Richard Jakubiec (D) 11,273
48%
Return To Top

Isabella Co. Register of Deeds

Isabella
100%
Karen Jackson (R) 13,075
56%
WinnerWinner
Randall Doyle (D) 10,089
44%
Return To Top

Isabella Co. Road Commissioner

Isabella
100%
John Graham (R) 12,076
28%
WinnerWinner
Terry Turnwald (R) 11,580
27%
WinnerWinner
Kevin Blumberg (D) 9,941
23%
TJ Smith (D) 8,945
21%
Return To Top

Isabella Co. Senior Millage

Isabella
100%
Yes 15,500
68%
WinnerWinner
No 7,337
32%
Return To Top

Jerome Township Treasurer

Midland
100%
Laura Grubaugh (R) 1,498
66%
WinnerWinner
Shelley Laramie (D) 775
34%
Return To Top

Jerome Township Trustee

Midland
100%
Gil Bernier 1,346
25%
WinnerWinner
Lee Fellows 1,130
21%
WinnerWinner
Kevin Nilles 959
18%
WinnerWinner
Mark Green 955
18%
WinnerWinner
Joe Manelis 913
17%
Return To Top

Kingston School Board

Lapeer
0%
Sarah Schuler 0
0%
Lane Walker 0
0%
Ray Wolak 0
0%
Return To Top

Klacking Township Fire Millage

Ogemaw
100%
Yes 188
55%
WinnerWinner
No 151
45%
Return To Top

Klacking Township Operating Millage

Ogemaw
100%
Yes 185
55%
WinnerWinner
No 152
45%
Return To Top

Klacking Township Trustee

Ogemaw
100%
Tami Hickey (R) 196
33%
WinnerWinner
Jay Weiss (R) 169
28%
WinnerWinner
Al Wiltse (D) 123
20%
Lou DeRoso (D) 114
19%
Return To Top

Kochville Township Clerk

Saginaw
100%
Kevin Machata (D) 643
61%
WinnerWinner
Sally Knowlton (NPA) 410
39%
Return To Top

Kochville Township Treasurer

Saginaw
100%
Lyle Brewster (R) 736
58%
WinnerWinner
Sandy David (D) 530
42%
Return To Top

Laingsburg City Council

Shiawassee
100%
Marcie Nickols 313
29%
WinnerWinner
Lawerence Sparkes 294
27%
WinnerWinner
Brian Fredline 277
26%
WinnerWinner
Joseph Martin 186
17%
Return To Top

Lake Fenton School Board

Genesee
100%
Katherine Carswell 2,448
31%
WinnerWinner
Larry Godlewski 2,225
29%
WinnerWinner
Allen Ryckman Jr. 1,564
20%
Thomas Hufton II 1,556
20%
Return To Top

Lakefield Township Supervisor

Saginaw
100%
Terry Crevia (R) 301
64%
WinnerWinner
Randy Clark (NPA) 172
36%
Return To Top

Lapeer Co. EMS Millage

Lapeer
100%
Yes 21,706
52%
WinnerWinner
No 20,174
48%
Return To Top

Lapeer Co. Prosecutor

Lapeer
100%
Michael Sharkey (R) 30,614
72%
WinnerWinner
Phillip Fulks (D) 12,045
28%
Return To Top

Lapeer Co. Road Commissioner

Lapeer
100%
Les Nichols (R) 28,018
68%
WinnerWinner
Howard Coon (D) 13,220
32%
Return To Top

Lapeer Co. Veterans Millage

Lapeer
100%
Yes 33,047
79%
WinnerWinner
No 8,737
21%
Return To Top

Lapeer School Board

Lapeer
0%
David Campbell 0
0%
Bradley Haggasone 0
0%
Lisa Novak 0
0%
Jan Peabody 0
0%
Return To Top

Larkin Township Supervisor

Midland
100%
Maria Sandow (R) 1,657
61%
WinnerWinner
James Klaffer (NPA) 529
19%
Gary Bennett (NPA) 307
11%
Karen Johnson (NPA) 225
8%
Return To Top

Larkin Township Trustee

Midland
100%
Karen Hitchcock (R) 1,921
23%
WinnerWinner
Todd Draves (R) 1,892
23%
WinnerWinner
Jill Deitsch-Owens (R) 1,831
22%
WinnerWinner
Daniel Owens (R) 1,745
21%
WinnerWinner
Barbara Kosinski (NPA) 957
11%
Return To Top

Lennon Village Council

Shiawassee
100%
Judy Meadows 146
31%
WinnerWinner
David Mayers 115
24%
WinnerWinner
Barbara Baker Omerod 113
24%
WinnerWinner
Keith St. Clair 98
21%
Return To Top

Lennon Village Treasurer

Shiawassee
100%
Kyanne Rodabaugh 132
63%
WinnerWinner
Larry Widigan 77
37%
Return To Top

Lincoln Township Millage

Midland
100%
Yes 878
74%
WinnerWinner
No 303
26%
Return To Top

Lincoln Township Treasurer

Midland
100%
Deanna DuFord (R) 635
55%
WinnerWinner
Ann Marrie Thornton (NPA) 517
45%
Return To Top

Linden Mayor

Genesee
100%
Danielle Cusson 1,132
59%
WinnerWinner
W.R. Furry 773
41%
Return To Top

Maple Grove Township Fire Assessment

Saginaw
100%
Yes 891
66%
WinnerWinner
No 466
34%
Return To Top

Marathon Township Treasurer

Lapeer
0%
Nolan Kinder (R) 0
0%
Lori Hollis (D) 0
0%
Return To Top

Marlette School Board

Lapeer
0%
Neal Bishop 0
0%
Chris Clark 0
0%
Scott Forbes 0
0%
Nathan Hager 0
0%
Gina Kraft 0
0%
Jamie Macumber 0
0%
Nik Woods 0
0%
Return To Top

Mason Township Supervisor

Arenac
100%
Mark Heideman (R) 201
65%
WinnerWinner
Jeff Piar (D) 109
35%
Return To Top

Mason Township Trustee

Arenac
100%
Randy Gates (R) 205
45%
WinnerWinner
Sandie Kolacz (D) 146
32%
WinnerWinner
Paul Phelan (D) 104
23%
Return To Top

Merritt Township Trustee

Bay
100%
Cindy Mead (R) 517
39%
WinnerWinner
Bill Schumacher (R) 429
33%
WinnerWinner
Kurt DuRussel (D) 368
28%
Return To Top

Midland Co. Commission Dist. 1

Midland
100%
Jeanette Snyder (R) 3,274
61%
WinnerWinner
Connie Methner (D) 2,064
39%
Return To Top

Midland Co. Road Millage

Midland
100%
Yes 26,191
69%
WinnerWinner
No 11,964
31%
Return To Top

Midland Co. Transportation Millage

Midland
100%
Yes 25,412
67%
WinnerWinner
No 12,592
33%
Return To Top

Midland School Board

Midland
100%
Lynn Baker 9,209
16%
WinnerWinner
Brad Blasy 9,015
15%
WinnerWinner
Scott McFarland 7,891
13%
WinnerWinner
Mary Fredell 7,603
13%
WinnerWinner
Gerald Wasserman 7,116
12%
Yvonne Gorton 6,456
11%
Michael Knoff 6,138
10%
Kurt Yockey 5,642
10%
Return To Top

Millington Township Fire Millage

Tuscola
100%
Yes 1,497
77%
WinnerWinner
No 452
23%
Return To Top

Millington Township Supervisor

Tuscola
100%
Terry Jones (D) 1,125
72%
WinnerWinner
David Niggemeyer (NPA) 444
28%
Return To Top

Millington Township Trustee

Tuscola
100%
Robert Worth (R) 1,274
37%
WinnerWinner
Robert Loomis (R) 1,207
35%
WinnerWinner
AE Hoard (D) 939
27%
Return To Top

Mills Township Millage

Midland
100%
Yes 445
52%
WinnerWinner
No 405
48%
Return To Top

Mills Township Supervisor

Ogemaw
100%
David Ryan (R) 806
52%
WinnerWinner
Lloyd Saunders (D) 736
48%
Return To Top

Mills Township Treasurer

Ogemaw
100%
Dona Emerson (D) 847
56%
WinnerWinner
Michelle Neumeyer (R) 653
44%
Return To Top

Mills Township Trustee

Ogemaw
100%
Brenda Eymer (D) 831
35%
WinnerWinner
Lisa Elkins-Cotton (R) 802
34%
WinnerWinner
April Harkey-Mason (D) 732
31%
Return To Top

Moffatt Township Treasurer

Arenac
100%
Kevin Kaczmarek (R) 344
50%
WinnerWinner
Jody Wilga (D) 257
37%
Gail Seder (NPA) 89
13%
Return To Top

Monitor Township Supervisor

Bay
100%
Kenneth Malkin (D) 3,098
52%
WinnerWinner
Don Jacobs (R) 2,884
48%
Return To Top

Monitor Township Trustee

Bay
100%
Gary Brandt (R) 3,374
19%
WinnerWinner
Bill Reder (D) 3,086
18%
WinnerWinner
Robert Walsh (R) 2,931
17%
WinnerWinner
Elaine Kochany (D) 2,818
16%
WinnerWinner
Terry Miller (D) 2,738
16%
Paul Guzdzial (D) 2,579
15%
Return To Top

Montrose Mosquito Millage

Genesee
100%
Yes 1,809
69%
WinnerWinner
No 807
31%
Return To Top

Montrose School Board

Genesee
75%
Alan Alguire 1,410
22%
Mark Schmitz 1,342
21%
Charles Wright 1,235
19%
Christopher Zolinski 1,220
19%
Ron Loafman 1,209
19%
Return To Top

Montrose School Millage

Genesee
75%
No 1,567
54%
Yes 1,318
46%
Return To Top

Morrice EMS Millage

Shiawassee
100%
Yes 295
74%
WinnerWinner
No 105
26%
Return To Top

Morrice Village President

Shiawassee
100%
Harold Dickerson 182
50%
WinnerWinner
Kim Kollek-Jewel 181
50%
Return To Top

Mott Community College Trustee

Genesee
97%
Anne Figueroa 50,267
23%
Art Reyes 46,198
21%
Philip Hart 43,340
20%
Rafael Turner 29,846
13%
Andy Everman 27,702
12%
Percy Glover 24,407
11%
Return To Top

Mt. Forest Township Treasurer

Bay
100%
Kathleen Ososki (NPA) 289
51%
WinnerWinner
Linda Hoffman (D) 279
49%
Return To Top

Mt. Forest Township Trustee

Bay
100%
James Duley (R) 372
41%
WinnerWinner
Donald Galloner (D) 323
36%
WinnerWinner
Lloyd Kato (NPA) 205
23%
Return To Top

Mt. Morris City Council

Genesee
100%
Tonya Davis 553
26%
WinnerWinner
Dan Davis 454
21%
WinnerWinner
William Daniels II 448
21%
WinnerWinner
Tim Elder 376
18%
James Young 307
14%
Return To Top

Mt. Morris Mayor

Genesee
100%
Duane Dunckel 628
68%
WinnerWinner
Boyce Judkins 299
32%
Return To Top

Mt. Pleasant City Commission

Isabella
100%
Kathleen Ling 3,932
46%
WinnerWinner
Tony Kulick 2,628
30%
WinnerWinner
Will Joseph 2,079
24%
Return To Top

New Haven Township Trustee

Gratiot
100%
Brian Smith (R) 280
45%
WinnerWinner
Francine Barnes (R) 242
39%
WinnerWinner
Jennifer Croad-Efaw (NPA) 106
17%
Return To Top

New Lothrop City Council

Shiawassee
100%
Laura Olk 181
28%
WinnerWinner
John Maksimchuck Jr 162
25%
WinnerWinner
Carl Seamon 159
24%
WinnerWinner
Andrew Wolford 151
23%
Return To Top

New Lothrop School Board

100%
Adam Green 594
30%
WinnerWinner
Curtis Bitterman 541
27%
WinnerWinner
James Eustace 445
23%
WinnerWinner
Stephen Morse 388
20%
Return To Top

North Branch School Board

Lapeer
100%
Daniel Deshetsky 2,947
30%
WinnerWinner
Brenden Miller 2,558
26%
WinnerWinner
Cory Mabery 2,132
22%
WinnerWinner
Larry Maybery 2,095
22%
Return To Top

North Branch School Millage

Lapeer
100%
Yes 2,686
52%
WinnerWinner
No 2,473
48%
Return To Top

North Branch Village Trustee

Lapeer
0%
Kelly Hicks 0
0%
Matt Hohman 0
0%
Jennifer Strzynski 0
0%
Jessica VanDenBerg 0
0%
Return To Top

North Huron School Board

Huron
100%
Elizabeth Loegel 993
27%
WinnerWinner
Daniel Thuemmel 800
22%
WinnerWinner
Jessica Vigenski 659
18%
Thomas Lasceski 641
18%
Laticia Iseler 555
15%
Return To Top

North Shade Township Trustee

Gratiot
100%
Arthur Kurtze III (R) 170
41%
WinnerWinner
Tyler Wilson (R) 169
41%
WinnerWinner
Barbara Lambert (D) 78
19%
Return To Top

Nottawa Township Trustee

Isabella
100%
Yvonne Fox (R) 678
39%
WinnerWinner
Pat Marchindo (R) 631
36%
WinnerWinner
Heather Curtiss (D) 435
25%
Return To Top

Novesta Township Clerk

Tuscola
100%
Joann Peters (D) 335
64%
WinnerWinner
Bob Dickson (NPA) 191
36%
Return To Top

Oakley Village Clerk

Saginaw
100%
Gretchen Schulte 71
51%
WinnerWinner
Cheryl Bolf 69
49%
Return To Top

Oakley Village President

Saginaw
100%
Richard Fish 80
57%
WinnerWinner
Francis Koski 61
43%
Return To Top

Oakley Village Trustee

Saginaw
100%
Norm Wolfe 84
23%
WinnerWinner
Jennifer Hart 77
21%
WinnerWinner
Katherine Kelly 75
21%
WinnerWinner
Steven Bolf 66
18%
Shannon Bitterman 61
17%
Return To Top

Ogemaw Co. Commission Dist. 1

Ogemaw
100%
Craig Scott (R) 1,414
62%
WinnerWinner
Greg Illig (D) 873
38%
Return To Top

Ogemaw Co. Millage

Ogemaw
100%
Yes 5,163
53%
WinnerWinner
No 4,611
47%
Return To Top

Oliver Township Road Millage

Huron
100%
Yes 378
66%
WinnerWinner
No 196
34%
Return To Top

Oliver Township Supervisor

Huron
100%
Lawrence Krohn (R) 388
64%
WinnerWinner
Terry Heck (D) 216
36%
Return To Top

Oliver Township Trustee

Huron
100%
Kevin McKenzie (R) 391
38%
WinnerWinner
Tom Ziel (R) 388
37%
WinnerWinner
Alfredo Santos Sr. (D) 261
25%
Return To Top

Oscoda Township Clerk

Iosco
100%
John Nordeen (NPA) 1,180
38%
WinnerWinner
Tessa Weed (R) 1,149
37%
Cathy Wusterbarth (NPA) 796
25%
Return To Top

Oscoda Township Trustee

Iosco
100%
Martin Gayeski (R) 2,097
23%
WinnerWinner
Timothy Cummings (R) 2,053
23%
WinnerWinner
William Palmer (R) 1,928
21%
WinnerWinner
Jim Baier (D) 1,559
17%
WinnerWinner
Rozanne Curley (NPA) 1,427
16%
Return To Top

Owosso City Council

Shiawassee
100%
Susan Osika 2,732
18%
WinnerWinner
Lori Bailey 2,671
17%
WinnerWinner
Dan Law 2,274
15%
WinnerWinner
Elaine Greenway 1,969
13%
WinnerWinner
Mike Cline 1,719
11%
Bryan Smith 1,392
9%
Nicholas Good 1,304
8%
Daniel Jozwiak 1,302
8%
Return To Top

Owosso City Council Partial Term

Shiawassee
100%
Chris Eveleth 2,619
57%
WinnerWinner
Janae Fear 1,956
43%
Return To Top

Owosso School Board

Shiawassee
100%
Marlene Webster 6,336
33%
WinnerWinner
Timothy Jenc 4,972
26%
WinnerWinner
Ty Krauss 4,100
21%
WinnerWinner
Janice Opanasenko-Lubkin 3,897
20%
Return To Top

Owosso Street Bond

Shiawassee
100%
Yes 3,063
55%
WinnerWinner
No 2,543
45%
Return To Top

Owosso Township Trustee

Shiawassee
100%
Joy Archer (R) 1,677
23%
WinnerWinner
Diane Krajcovic (R) 1,605
22%
WinnerWinner
Robert Ardelean (R) 1,499
20%
WinnerWinner
David Chrenka (R) 1,474
20%
WinnerWinner
Danny Miller (D) 1,128
15%
Return To Top

Paris Township Trustee

Huron
100%
Ernest Essenmacher (R) 173
48%
WinnerWinner
Shelly Alent (D) 110
31%
WinnerWinner
Deborah McLean (R) 74
21%
Return To Top

Perrinton Village Trustee

Gratiot
100%
Kendra Blair 73
23%
WinnerWinner
Jerilou Gallagher 67
21%
WinnerWinner
Lester Helms 55
17%
WinnerWinner
Earl Dennis 45
14%
Buff Feighner 39
12%
James Feighner 39
12%
Return To Top

Perry City Charter Amendment 4.7

Shiawassee
100%
Yes 465
60%
WinnerWinner
No 305
40%
Return To Top

Perry City Charter Amendment 5.3

Shiawassee
100%
Yes 521
68%
WinnerWinner
No 248
32%
Return To Top

Perry City Charter Amendment 9.10

Shiawassee
100%
Yes 518
68%
WinnerWinner
No 249
32%
Return To Top

Perry Township Supervisor

Shiawassee
100%
Mark Fulks (R) 999
51%
WinnerWinner
Sidney Grinnell (D) 956
49%
Return To Top

Pigeon Historical Society Millage

Huron
100%
Yes 313
60%
WinnerWinner
No 205
40%
Return To Top

Pinconning City Council

Bay
100%
Brian Saha 289
16%
WinnerWinner
Rebecca Coyer 276
15%
WinnerWinner
Sherri Boettcher 274
15%
WinnerWinner
Jennifer DeLorge 261
14%
WinnerWinner
Gerald Gibson 248
14%
WinnerWinner
Ann LaPorte 245
13%
WinnerWinner
Michael Ford 229
13%
Return To Top

Plainfield Township Supervisor

Iosco
100%
Fred Lewis (R) 1,171
63%
WinnerWinner
Rob Holzheuer (D) 618
33%
Joseph Grimaudo (NPA) 76
4%
Return To Top

Plainfield Township Trustee

Iosco
100%
Dianne Allen (R) 1,113
39%
WinnerWinner
Michael Reilly (D) 895
31%
Shane Forshee (D) 881
30%
Return To Top

Port Austin Township Supervisor

Huron
100%
Brandt Rousseaux (R) 421
53%
WinnerWinner
Darcie Finan (D) 380
47%
Return To Top

Port Austin Village Council

Huron
100%
Marlene Jobe 207
30%
WinnerWinner
John Brecht 181
26%
WinnerWinner
Dianne Maschke 155
22%
WinnerWinner
Barbara King 153
22%
Return To Top

Porter Township Trustee

Midland
100%
Laura Chase (R) 350
39%
WinnerWinner
Donald Anger (D) 277
31%
WinnerWinner
Duanne Wayer (R) 263
30%
Return To Top

Reno Township Trustee

Iosco
100%
Carol Barkholz (R) 161
40%
WinnerWinner
Tom Clement (R) 142
35%
WinnerWinner
Michael Boensch (NPA) 102
25%
Return To Top

Richland Township Road Millage

Ogemaw
100%
Yes 182
51%
WinnerWinner
No 175
49%
Return To Top

Richland Township Treasurer

Ogemaw
100%
Russell Perrin (R) 263
70%
WinnerWinner
Nancy Hennard (D) 111
30%
Return To Top

Richland Township Trustee

Saginaw
100%
Susan Neuenfeldt (R) 1,397
51%
WinnerWinner
David Knoll (NPA) 792
29%
WinnerWinner
Robert Dalton (NPA) 562
20%
Return To Top

Rubicon Township Trustee

Huron
100%
Marvin Koglin (R) 284
51%
WinnerWinner
Brian Scholtz (R) 274
49%
WinnerWinner
Return To Top

Rush Township Fire Millage

Shiawassee
100%
Yes 512
75%
WinnerWinner
No 175
25%
Return To Top

Rush Township Road Millage

Shiawassee
100%
Yes 451
66%
WinnerWinner
No 231
34%
Return To Top

Saginaw Charter Amendment 1

Saginaw
100%
Yes 7,202
51%
WinnerWinner
No 7,011
49%
Return To Top

Saginaw Charter Amendment 2

Saginaw
100%
No 11,115
78%
WinnerWinner
Yes 3,087
22%
Return To Top

Saginaw Charter Amendment 3

Saginaw
100%
No 9,368
68%
WinnerWinner
Yes 4,428
32%
Return To Top

Saginaw Charter Amendment 4

Saginaw
100%
Yes 8,609
62%
WinnerWinner
No 5,337
38%
Return To Top

Saginaw Charter Amendment 5

Saginaw
100%
Yes 8,678
63%
WinnerWinner
No 5,165
37%
Return To Top

Saginaw Charter Amendment 6

Saginaw
100%
Yes 10,364
76%
WinnerWinner
No 3,231
24%
Return To Top

Saginaw Charter Amendment 7

Saginaw
100%
Yes 9,957
73%
WinnerWinner
No 3,654
27%
Return To Top

Saginaw Charter Amendment 8

Saginaw
100%
Yes 10,446
81%
WinnerWinner
No 2,407
19%
Return To Top

Saginaw Charter Amendment 9

Saginaw
100%
Yes 8,952
71%
No 3,612
29%
Return To Top

Saginaw Co. Clerk

Saginaw
100%
Michael Hanley (D) 46,862
53%
WinnerWinner
Amy Carl (R) 41,129
47%
Return To Top

Saginaw Co. Commissioner Dist. 1

Saginaw
100%
Kathy Dwan (R) 5,042
59%
WinnerWinner
Ruth Averill (D) 3,473
41%
Return To Top

Saginaw Co. Commissioner Dist. 11

Saginaw
100%
Michael Webster (D) 4,003
62%
WinnerWinner
Mark Johnston (R) 2,462
38%
Return To Top

Saginaw Co. Commissioner Dist. 4

Saginaw
100%
Susan McInerney (D) 4,841
62%
WinnerWinner
James Graham (R) 2,991
38%
Return To Top

Saginaw Co. Commissioner Dist. 5

Saginaw
100%
Jim Theisen (R) 5,901
70%
WinnerWinner
Lisa Prakash (D) 2,557
30%
Return To Top

Saginaw Co. Commissioner Dist. 6

Saginaw
100%
Kyle Harris (R) 4,148
48%
WinnerWinner
Dave Adams (D) 3,037
35%
Ron Sholtz (NPA) 1,531
18%
Return To Top

Saginaw Co. Public Works Commissioner

Saginaw
100%
Brian Wendling (D) 51,949
60%
WinnerWinner
Richard Riebschleger (R) 35,071
40%
Return To Top

Saginaw Co. Register of Deeds

Saginaw
100%
Katie Kelly (D) 50,292
57%
WinnerWinner
Karen Gerhardt (R) 37,766
43%
Return To Top

Saginaw Co. Treasurer

Saginaw
100%
Tim Novak (D) 48,511
55%
Heather McLeod (R) 39,521
45%
Return To Top

Saginaw School Board 2 Year Term

Saginaw
100%
Jason Thompson 5,567
37%
WinnerWinner
Reginald Williams 5,152
34%
Barbara Kopka 4,407
29%
WinnerWinner
Return To Top

Saginaw School Board 6 Year Term

Saginaw
100%
Joyce Seals 9,041
34%
WinnerWinner
Kim Hamilton 6,283
24%
WinnerWinner
Herbert Herd 3,519
13%
Isaac Reeves 3,317
13%
Joe Loperena 2,133
8%
Frederick Burks 2,107
8%
Return To Top

Saginaw Township Trustee

Saginaw
100%
James Kelly (R) 11,318
21%
WinnerWinner
Florence Connolly (R) 10,729
20%
WinnerWinner
Lori Gorney (D) 10,695
20%
WinnerWinner
Jon Howell (R) 10,687
20%
WinnerWinner
Berverly Dorion (R) 10,332
19%
Return To Top

Sanford Village Council

Midland
100%
Carl Hamann 181
26%
WinnerWinner
Dolores Porte 176
25%
WinnerWinner
Lon Wackerle 174
25%
WinnerWinner
Wayne Haynes 169
24%
Return To Top

Sciota Township Supervisor

Shiawassee
100%
Phillip Matthews (R) 531
59%
WinnerWinner
Eric Schuman (D) 374
41%
Return To Top

Shepherd School Board

100%
Lisa Myers 1,873
37%
WinnerWinner
Sarah Bendele 1,668
33%
WinnerWinner
John Cline 1,533
30%
Return To Top

Shepherd Village Millage

Isabella
100%
No 360
55%
WinnerWinner
Yes 298
45%
Return To Top

Shepherd Village Trustee

Isabella
100%
Kevin Edwards 271
47%
WinnerWinner
Karmel Fausett 151
26%
Rochelle O'Shay 149
26%
Return To Top

Sheridan Township Fire Millage

Huron
100%
Yes 227
82%
WinnerWinner
No 50
18%
Return To Top

Sheridan Township Road Millage

Huron
100%
Yes 211
76%
No 66
24%
Return To Top

Shiawassee Co. Commission Dist. 3

Shiawassee
100%
Gary Holzhausen (R) 2,927
63%
WinnerWinner
Don Surprenant (D) 1,725
37%
Return To Top

Shiawassee Co. Sheriff

Shiawassee
93%
Brian BeGole (R) 19,959
69%
WinnerWinner
Joe Ibarra (D) 9,018
31%
Return To Top

Shiawassee Co. Separate Tax Limitation Proposal

Shiawassee
93%
Yes 12,851
51%
No 12,225
49%
Return To Top

Sigel Township School District 3 Millage

Huron
100%
Yes 118
80%
WinnerWinner
No 29
20%
Return To Top

Spaulding Township Clerk

Saginaw
100%
Mark Seamon (D) 629
62%
WinnerWinner
Jerry Fish (R) 392
38%
Return To Top

Spaulding Township Supervisor

Saginaw
100%
Ed Masters (D) 603
59%
WinnerWinner
Richard Leach (R) 422
41%
Return To Top

Spaulding Township Trustee

Saginaw
100%
Tracie Prueter (D) 544
38%
WinnerWinner
Donald Sutto (R) 458
32%
WinnerWinner
Sheldon Matthews (NPA) 434
30%
Return To Top

St. Charles School Board

Saginaw
100%
Tamara Fuller 1,215
31%
WinnerWinner
Stacey Klump 1,081
27%
WinnerWinner
Michael Roth 969
25%
Duane Reyhl 676
17%
Return To Top

St. Charles Township Supervisor

Saginaw
100%
Tom Sargent (R) 799
56%
WinnerWinner
Donald Ackerman (D) 617
44%
Return To Top

St. Charles Township Trustee

Saginaw
100%
Charles Levens Jr. (R) 710
27%
WinnerWinner
Louis Butko III (R) 704
27%
WinnerWinner
Bonnie Hemgesberg (D) 639
25%
Jamie Faughnan (D) 531
21%
Return To Top

St. Louis School Millage

Gratiot
57%
Yes 1,765
75%
No 597
25%
Return To Top

Standish City Charter Amendment

Arenac
100%
No 282
53%
WinnerWinner
Yes 246
47%
Return To Top

Swan Valley School Board

Saginaw
100%
Christy Boehler 2,620
39%
WinnerWinner
Robert Aldrich 1,405
21%
WinnerWinner
Anna Wallaert-Larue 1,094
16%
John Linehan 1,004
15%
Kevin Shanks 613
9%
Return To Top

Swartz Creek City Council Dist. 4

Genesee
100%
James Florence 408
55%
WinnerWinner
Steve Shumaker 334
45%
Return To Top

Swartz Creek School Board

Genesee
100%
Carrie Germain 5,573
30%
WinnerWinner
Tony Paul 5,459
30%
WinnerWinner
Karen Green 5,156
28%
Jentery Farmer 2,207
12%
Return To Top

Tawas City Council

Iosco
100%
Jon Studley 421
22%
Brian McMurray 406
22%
WinnerWinner
Kane Kelly 359
19%
WinnerWinner
Monica Peach 324
17%
David Gafford 191
10%
Fred Winn 186
10%
Return To Top

Tawas City Council Partial Term

Iosco
100%
Theresa Hurst 498
66%
WinnerWinner
Janel Malone 260
34%
Return To Top

Tawas Mosquito Millage

Iosco
100%
Yes 517
62%
WinnerWinner
No 321
38%
Return To Top

Tawas School Board

Iosco
100%
James Bacarella 2,955
20%
WinnerWinner
Anne Freel 2,823
19%
WinnerWinner
Julie Ulman 2,774
19%
WinnerWinner
Connie O'Connor 2,356
16%
WinnerWinner
Jennifer Bruning 2,102
14%
David Brown 1,814
12%
Return To Top

Tawas School Millage

Iosco
100%
Yes 3,475
65%
WinnerWinner
No 1,847
35%
Return To Top

Tawas Township Supervisor

Iosco
100%
Paul Westcott (R) 660
70%
WinnerWinner
Larry Lorenz (D) 289
30%
Return To Top

Taymouth Township Supervisor

Saginaw
100%
Dennis Fent (R) 1,098
51%
WinnerWinner
Douglas James (D) 714
33%
George Polzin (NPA) 350
16%
Return To Top

Taymouth Township Trustee

Saginaw
100%
William Shappee (D) 1,035
27%
WinnerWinner
Thomas Latty Jr. (R) 984
26%
WinnerWinner
Nadine Bosley (R) 976
25%
Mary Cassiday (D) 856
22%
Return To Top

Thetford Township Clerk

Genesee
100%
Leanne Pennington (D) 1,853
64%
WinnerWinner
Julie Tack (NPA) 1,024
36%
Return To Top

Thetford Township Supervisor

Genesee
100%
Gary Stevens (D) 1,517
45%
WinnerWinner
Michael Chilson (NPA) 1,029
31%
D. Jon Erber (R) 794
24%
Return To Top

Tittabawassee Township Trustee

Saginaw
100%
Thomas Metiva (R) 3,005
22%
WinnerWinner
Paul Vasold (R) 2,958
22%
WinnerWinner
Carl Neuenfeldt (R) 2,823
21%
WinnerWinner
Wayne King (R) 2,715
20%
WinnerWinner
Don Hemgesberg (D) 1,864
14%
Return To Top

Turner Township Road Millage

Arenac
100%
Yes 161
62%
WinnerWinner
No 100
38%
Return To Top

Ubly School Board

Huron
100%
Clint Hagen 868
29%
WinnerWinner
Ryan Kramer 730
24%
WinnerWinner
Tammy Peruski 724
24%
WinnerWinner
Gregg Kranz 691
23%
WinnerWinner
Return To Top

Ubly Village Trustee

Huron
100%
Susan Schrader 226
26%
WinnerWinner
Lola Brown 207
24%
WinnerWinner
Larry Western 180
21%
WinnerWinner
Adam Kain 144
17%
Brandon Zdrojewski 113
13%
Return To Top

Union Township Clerk

Isabella
100%
Lisa Cody (D) 1,878
53%
WinnerWinner
Sonya Cody (R) 1,652
47%
Return To Top

Union Township Supervisor

Isabella
100%
Ben Gunning (D) 1,976
53%
WinnerWinner
Russ Alwood (R) 1,745
47%
Return To Top

Union Township Treasurer

Isabella
100%
Kimberly Rice (D) 1,891
53%
WinnerWinner
Diana Engler (R) 1,704
47%
Return To Top

Union Township Trustee

Isabella
100%
Bill Hauck (R) 1,846
15%
WinnerWinner
Norm Woerle (D) 1,680
14%
WinnerWinner
Phil Mikus (D) 1,669
14%
WinnerWinner
Alana D'Ambrosio-Berry (D) 1,624
13%
Tim Lannen (D) 1,624
13%
WinnerWinner
Yvonne Neyer (R) 1,547
13%
Timothy Sprague (R) 1,474
12%
Taylor Sheahan-Stahl (I) 775
6%
Return To Top

Vassar Township Trustee

Tuscola
100%
Lynn Gray (R) 646
43%
WinnerWinner
Thomas Borcherding (D) 374
25%
WinnerWinner
Samuel Tester (D) 271
18%
Janice Zawol (NPA) 201
13%
Return To Top

Vernon Village President

Shiawassee
100%
Kristin Van Dusen 191
57%
WinnerWinner
Robert MacNeill 144
43%
Return To Top

Verona Fire Millage

Huron
100%
Yes 428
72%
WinnerWinner
No 169
28%
Return To Top

Vienna Township Trustee

Genesee
100%
Sue Thomas (D) 3,612
21%
WinnerWinner
Nancy Belill (D) 3,538
21%
WinnerWinner
Kerry Paulson (D) 3,427
20%
WinnerWinner
Jeremy Clontz (R) 3,271
19%
WinnerWinner
Mark Corba (D) 3,145
19%
Return To Top

Warren Township Treasurer

Midland
100%
Janice Ranck (R) 599
75%
WinnerWinner
Tammy Bailer (NPA) 203
25%
Return To Top

Watertown Township Supervisor

Tuscola
100%
Frank Worvie (R) 608
63%
WinnerWinner
Danny Quertermous (D) 357
37%
Return To Top

Watertown Township Trustee

Tuscola
100%
Chloe Valentine (R) 646
41%
WinnerWinner
Stephanie Nelson (R) 560
35%
WinnerWinner
Boyd Vollweiler (D) 387
24%
Return To Top

Wells Township Trustee

Tuscola
100%
James Kratz (NPA) 295
33%
WinnerWinner
Ronda Benjamin (NPA) 255
28%
WinnerWinner
Lorraine Hergenreder (NPA) 206
23%
Lori Zawerucha (NPA) 139
16%
Return To Top

West Branch City Charter Amendment

Ogemaw
100%
Yes 465
59%
WinnerWinner
No 323
41%
Return To Top

West Branch City Council

Ogemaw
100%
David Lucas 435
27%
WinnerWinner
Dan Weiler 415
26%
WinnerWinner
Joanne Bennett 406
25%
WinnerWinner
Kim Ervans 341
21%
Return To Top

West Branch Township Trustee

Ogemaw
100%
Donald Hodgins (R) 861
42%
WinnerWinner
Debroah Buhlman (R) 713
35%
WinnerWinner
Michael Selinski (D) 488
24%
Return To Top

West Branch-Rose City School Board

Ogemaw
100%
Scott Williams 3,596
39%
WinnerWinner
Curt Schaiberger 3,557
38%
WinnerWinner
George Goodchild 2,150
23%
Return To Top

Westwood Heights School Board

Genesee
100%
Gwendolyn Holmes 1,127
35%
WinnerWinner
Alvera Cobb 771
24%
WinnerWinner
Tyra Coburn 715
22%
Dana Adkisson 579
18%
Return To Top

Westwood Heights School Board

Genesee
100%
Brenda Battle-Jordan 1,159
35%
WinnerWinner
Dewayn Allen 975
29%
WinnerWinner
Tamasha Harrold 701
21%
Iinan Lannon 497
15%
Return To Top

Whitney Township Supervisor

Arenac
100%
Donald Becker (R) 340
60%
WinnerWinner
Marie Piotrowski (D) 224
40%
Return To Top

Whitney Township Trustee

Arenac
100%
Scott McAlindon (R) 351
35%
WinnerWinner
Francis Semenick (R) 263
26%
WinnerWinner
Michael Snyder (D) 207
21%
Ralph Zimmerman (NPA) 175
18%
Return To Top

Whittemore City Council

Iosco
100%
Pauline Ferns 106
27%
WinnerWinner
Barbara Gillings 99
25%
WinnerWinner
David Hill 98
25%
WinnerWinner
James Smith 94
24%
Return To Top

Whittemore Mayor

Iosco
100%
Ron Dorcey 90
52%
WinnerWinner
Charles Burtch 82
48%
Return To Top

Williams Township Trustee

Bay
100%
Jason Gower (R) 1,503
20%
WinnerWinner
Tom Putt (D) 1,308
17%
WinnerWinner
Thomas Paige (D) 1,259
17%
WinnerWinner
Brian Jean (R) 1,250
16%
WinnerWinner
Al Wisniewski (D) 1,173
15%
James Plant (D) 1,100
14%
Return To Top

Wisner Township Road Millage

Tuscola
100%
Yes 193
65%
WinnerWinner
No 106
35%
Return To Top

Wisner Township Trustee

Tuscola
100%
Vickie Vader (R) 194
41%
WinnerWinner
Katie Meyers (D) 154
33%
Aaron Mallais (NPA) 123
26%
Return To Top

Woodhull Township Supervisor

Shiawassee
100%
Kay Nickols (D) 989
51%
WinnerWinner
Dianne Hasse (R) 957
49%

Forecast: Hour by Hour | 7 Day
Maps: Radar | Satellite | Temps

Most Popular

More ABC12